Vaše otázky radi zodpovieme: 

Telefón: (+421) 0903 040 562 [Prosím kontaktujte nás prevažne v popoludňajších hodinách.]
Sklad-reklamácie: 0948 30 30 34
Zákaznícka linka: 0948 44 88 63
Záznamník 24 hod: 0650 40 1234
FAX 24 hod : (+421) 0650 406 789 (+421650406789)
0650 bezplatné číslo v sieti spoločnosti Slovak Telekom, a.s.. VOIP.

SLIMÁKOV

Slimáky patria do triedy Gastropoda, Ulitníky. Mnohí zástupcovia z uvedenej triedy sú významní škodcovia poľnohospodárskych plodín a v poslednej dobe sa uvažuje o možnostiach využitia biologických metód ochrany porastov ako ekologickej alternatívy moluskocídov. Je čas zatočiť s nimi (a pokiaľ možno ekologicky, lebo kto v tom svinstve bude žiť ďalšie roky?). No nevyhnem sa žiadnej metóde, ktorú som zistil.
 
 
Slimák 
V našich podmienkach škodí niekoľko rôznych druhov slimákov. Slimáky sa živia rastlinným materiálom a napádajú najrôznejšie druhy rastlín. Jeden slimák zožerie v priebehu 24 hodín potravu o hmotnosti poloviny svojho tela. Slimáky spôsobujú významné poškodenie porastu. Vyžierajú semená, požierajú korienky a klíčne listy, ohrýzajú listy a poškodzujú kvety. Najnebepečnejšie sú druhy bez ulít.  Poškodenie na rastlinách otvára bránu pre vstup mnohým infekčným chorobám. Slizký výlučok naviac vedie k stratám na kvalite a vzhľade. Ku svojmu životu potrebujú vlhké prostredie.
 
Množia sa v priebehu celého vegetačného obdobia, najviac však škodia na jar a na jeseň. Kladú vajíčka po 15 až 50 kusoch do pôdy alebo pod rastlinné zbytky. Každý slimák kladie trikrát ročně cca 300 vajíčok  Slimáci sú oboupohlavní. a keďže sú aj kanibali - odstraňujeme usmrtené slimáky, lebo inak by poslúžili ostatným ako potrava.
 
Na našich záhonoch spôsobujú slimáci veľké škody, ale na kompostu plnia dôležitú úlohu pri rozrábaní mäkkých častí rastlín. Ak tam nájdu dostatok potravy, nebudú mať dôvod vyraziť za zdravými rastlinami. Ak na kompost dáte čerstvo nasekanú trávu, zničíte v ňom slimačie vajíčka. Tráva totiž začne veľmi skoro kvasiť a tieto vajíčka zahrievať. 
 
Ako sa zbaviť slimákov?
 
Ručné zieranie a mechanické zábrany
Ako proti nim bojovať? Slimáci bývajú často premnožení a tak používaníe rôznych prípravkov býva často veľmi neúčinné.  Najjednoduchší spôsob, ktorý si však vyžaduje veľa času, je ručné zbieranie slimákov z hriadok. Ak sa niekomu zdá tento postup protivný, môže si pomôcť oplotením celých hriadok nízkym plotom z hustého drôteného pletiva, ktorého vrchný okraj treba ostro ohnúť smerom dolu, aby ho slimák nemohol prekonať. Pomerne osvedčený spôsob je, že okolo zeleninových hriadok nasypeme pásy jemného štrku, pilín alebo popola, ktoré zabránia slizniakom dostať sa k rastlinám. Tento spôsob však funguje iba za suchého počasia, pretože dážď túto prekážku znič
 
Chemicky
Na miestach, kde sa slimáci vyskytujú, môžeme proti nim použiť dusíkaté vápno, pálené vápno alebo špeciálne návnady, ako je Vanish Slug Pellets. V skleníkoch a foliovníkoch je možné ošetrovať cestičky prípravkom Mesurol 50 WP. Veľmi dobré účinky v tomto smere dosahuje návnadový prípravok Mesurol Alimax. To už sme ale u menej ekologických metód
 
Elektronicky:

Výsledok 1 - 1 z 1

Prihlásiť sa or vytvoriť konto