Vaše otázky radi zodpovieme: 

Telefón: (+421) 0903 040 562 [Prosím kontaktujte nás prevažne v popoludňajších hodinách.]
Sklad-reklamácie: 0948 30 30 34
Zákaznícka linka: 0948 44 88 63
Záznamník 24 hod: 0650 40 1234
FAX 24 hod : (+421) 0650 406 789 (+421650406789)
0650 bezplatné číslo v sieti spoločnosti Slovak Telekom, a.s.. VOIP.

UNIDEN UBCD 3600XLT ručný digitálny prijímač

Nie je ešte ohodnotené PDFTlačiťEmail
Array
Predajná cena426,00 €
Predajná cena bez DPH355,00 €
  • Popis
  • Recenzie
Nový ručný digitálny prijímač od UNIDEN, rozsah 25-512 / 806-960 / 1240-1300 MHz, modulácia AM / FM / NFM / WFM / FMB, TrunkTracker

Nový ručný digitálny prijímač od UNIDEN, rozsah 25-512 / 806-960 / 1240-1300 MHz, modulácia AM / FM / NFM / WFM / FMB, TrunkTracker

• Obľúbené skenovanie - umožňuje usporiadať vaše kanály do obľúbených zoznamov. Skener skenuje súčasne viac zoznamov obľúbených a úplnú databázu.
• Pamäťová karta microSD 4 GB v balení (podpora až 32 GB) - pre ukladanie zoznamov obľúbených položiek, profilov, všetkých nastavení, relácií vyhľadávania a nahrávanie.
• Skenovanie na základe polohy - pripojte k prijímaču GPS (nie je súčasťou dodávky) pre presný výber systému a pokračovanie v opätovnom výberu.
• Ovládanie rozsahu - imožňuje nastaviť, ako ďaleko od vášho aktuálneho miesta skener vyhľadá kanály v Zozname obľúbených položiek.
• Funkcia sledovania kmitočtu V - prehľadáva systémy APCO 25 fázy 1 a fázy 2, DMR, Motorola, EDACS, EDACS ProVoice a LTR trunked systémy, rovnako ako konvenčné analógové a P25 digitálne kanály.
• Multi-site Trunking - umožňuje naprogramovať skener pre zdieľanie ID systémových dát na viacerých miestach bez duplicitných ID.
• Iba skenovanie riadiaceho kanálu - u trunkových kmitočtov Motorola nemusíte programovať frekvencie hlasových kanálov.
• Okamžité prehrávanie - prehráva až 240 sekúnd (4 minúty) najnovších prenosov.
• Záznam zvuku - zachyťte prenosy pre neskoršie prehrávanie.
• Vlastné upozornenia - pre každé upozornenie v skenera môžete vybrať z 9 rôznych vzoriek tónov, 15 nastavenie hlasitosti, 7 farieb.
• Viacfarebná LED upozornenie - Výstražná LED dióda so 7 farbami, modrá, červená, purpurová, zelená, azúrová, žltá alebo biela, môže byť použitá s vlastnými výstrahami.
• Trunking Discovery - Monitoruje systémovú komunikáciu na rádiovom systéme s kmitočtovým rozsahom, ktorý vyhľadáva neznáme ID a automaticky zaznamenáva zvuk z nových kanálov a zaznamenáva nové kanály pre neskoršiu kontrolu a identifikáciu.
• Skenovať podľa typov služieb - skenovať kanály podľa typu služby, tj. Požiarne, Polícia, Železnice atď.
• Rýchlosť vyhľadávania - 80 krokov / s. (Typické) v režime vyhľadávania (max) s výnimkou krokov 5 kHz. 250 krokov / s. (Typické) v režime vyhľadávania (max.) - (Turbo Search) pre kroky 5 kHz.
• Kontrolka viacstupňového displeja a klávesnice - umožňuje ľahké zobrazenie displeja a klávesnice v tlmenom svetle s tromi úrovňami podsvietenia.
• Označenie čísel systému / kanálov - číselné značky umožňujú rýchlo prejsť na konkrétny Zoznam obľúbených, systému alebo kanálov.
• Close Call © RF Capture Technology - umožňuje nastaviť skener tak, aby detekoval a poskytoval informácie o blízkom rádiovom prenose.
• Pohotovostný režim / Vyhľadávanie tónov - umožňuje vám nastaviť skener tak, aby Vás upozornil, ak bude vysielaná dvojtónová sekvenčné voľba. Môžete nastaviť až 32 tónov. Skener tiež vyhľadá a zobrazí neznáme tóny.
• PC programovanie - pre správu profilov, zoznamy obľúbených položiek a aktualizácie firmvéru použite softvér Sentinel.
• Analógové a digitálne AGC - pomáha automaticky vyvážiť úroveň hlasitosti medzi rôznymi rádiovými systémami.
• Priorita ID Scan - Umožňuje nastaviť prioritu na identifikátory talkgroup.
• Intermediate Frequency Exchange - Zmení IF použitý pre zvolený kanál / frekvenciu, aby sa zabránilo rušeniu
• Offset hlasitosti jednotlivého kanála - umožňuje nastaviť posun hlasitosti pre každý kanál.
• Konfigurovateľné predvolené pásmo - umožňuje nastaviť krok (5, 6.25, 7.5, 8.33, 10, 12.5, 15, 20, 25, 50 alebo 100 kHz) a moduláciu (AM, FM, NFM, WFM alebo FMB).
• Nastaviteľné oneskorenie vyhľadávanie - nastavte oneskorenie až 30 sekúnd alebo nútenej pokračovanie až 10 sekúnd pre každý kanál alebo vyhľadávanie.
• Pomenovanie dát - umožňuje pomenovať každý zoznam obľúbených, oddelenie, kanál, ID, umiestnenia a vlastné vyhľadávanie s použitím až 64 znakov.
• Duplicitné vstupné výstraha - upozorní vás, ak sa pokúsite zadať duplicitné meno alebo frekvenciu už uloženú v skenera.
• 100 rýchlych klávesov - môžete skenovať obľúbené zoznamy, systémy a oddelenie priradením k rýchlym tlačidlám.
• Vyhľadávanie pomocou funkcie Skenovanie - umožňuje zahrnúť rozsahy používateľského vyhľadávania počas operácie skenovania.
• 3 vyhľadávacie klávesy - k priradenie 3 číselných tlačidiel môžete spustiť vyhľadávanie vlastného vyhľadávania, vyhľadávanie tónov alebo close call

Obsah balenia:

1 ks prijímač UBCD3600XLT
1 ks USB kábel
3 ks nabíjacích batérií AA Ni-MH
1 ks microSD karta (inštalovaná vo scannera)
1 ks klips na opasok
1 ks redukcia SMA-BNC
1 ks anténa
1 ks AC adaptér

Potrebujete aj softvér ? Kontaktujte nás...


V nasledujúcej recenzii by som rád popísal nový prijímač určený pre európsky trh, ktorý patrí do súčasnej najvyššej rady radioskenerů UNIDEN radu "Home Patrol 2" s označením UBCD3600XLT. Radioskenery UNIDEN nie sú na európskom trhu žiadnou novinkou. Hoci sa firma orientuje predovšetkým svojou produkciou na trh severoamerický, niekoľko základných typov ich skenerov bolo softvérovo upravené aj pre trh európsky. Najväčším rozdielom medzi americkými a európskymi verziami je podpora veľkých frekvenčných databáz a úzka väzba na databázy Radioreference.com. Americké prijímača druhej a tretej generácie boli pripravené pre "konzumné" trh tzn. Potencionálny zákazník si kúpil prijímač, zapol, nastavil jeho aktuálnu štát alebo dištrikt a automaticky mu boli do pamäti prijímača nahrané kmitočty služieb z mesta a okolia. Stačí teda len zapnúť a počúvať. Veľkým prínosom je v tomto smere tamojší telekomunikačný úrad (FCC), ktorý zverejňuje aktuálne zoznamy kmitočtov a užívateľov. Európske verzie prijímačov UNIDEN samozrejme túto funkciu nemajú, jednak to nemá v Európe význam, a potom tu existujú rôzne viac či menej vykonanej softvéry, ktoré slúžia pre monitoring neznámych rádiových prevádzok v okolí. Tu je teda každý poslucháč odkázaný buď sám na seba, alebo na úzku skupinu užívateľov, ktoré tieto prijímače vlastní tiež a vie ich vhodne využiť.

Toto je prípad aj európskej verzie známeho ručného skenera radu HP (BCD436HP), ktorá vyšla po dvoch úspešných rokoch existencie americkej verzie pod označením UBCD3600XLT. Označenie UxxxxXLT všeobecne znamená, že sa jedná o Európsku verziu. Na prvý pohľad sa jedná o identický prijímač, rozdiely sú len v softwarovom vybavení.

HW stránka
Prijímače Uniden sa drží už niekoľko rokov svojou špeciálnou koncepcia, ktorá vychádza zo špeciálneho zapojenia jednoúčelových obvodov a vhodného využitia jednoduchých DSP procesorov. Táto koncepcia je veľmi efektívne pre vyhľadávanie blízkych signálov a prehľadávanie profesionálnych pásiem v okolí vôbec. Táto koncepcia je bohužiaľ z časti patentovaná a preto firma UNIDEN nemení zapojenie VF obvodov a len kompletne prerába digitálnu časť, na ktorú sa žiadne patenty nevzťahujú. To bohužiaľ znamená, že sa vlastnosti prijímačov príliš nemení (ak vôbec) a jediná možnosť, ako vylepšiť príjem, je buď lepším odvrátením obvodov (v prípade ručného skenera) a alebo na strane pripojenej antény použitím filtrov proti rušeniu a použitím vhodných nízkošumových predzosilňovačov.

Tento prípad je aj 3600ky. Ak ste spokojní s príjmom starších radov prijímačov, budete rovnako spokojní aj s týmto typom. Ak vám vadila nízka citlivosť a odolnosť predchádzajúcich verzií, budete sklamaní i tu, je to podľa požiadaviek a náročnosti poslucháča. Všeobecne by som vyhlásil ako vždy, že na monitorovanie miestnych služieb nenájdete asi lepšie prehľadový prijímač, než je radu UNIDEN všeobecne. Pokiaľ ale budete chcieť sledovať vzdialenejšie DX stanice, neostane vám nič iné, než zainvestovať práve do doplnkov typu filter proti miestnemu rušeniu (U: FON, CDMA, LTE) a nízkošumového předzsilovače.

Ako už som naznačil, 3600ka vychádza z americkej verzie. To znamená najväčší bodový displej, ktorý nájdete u ručných skenerov na trhu. Ten je podľa režimu rozdelený na sekcie a informuje vás o všetkom možnom i nemožnom. Bohužiaľ niektorí užívatelia sa slabším zrakom budú mať asi problém niektoré texty prečítať. Keďže tu bola pridaná ďalšia úroveň delenia pamäťou, bolo nutné aj túto skutočnosť implementovať do informácií na displeji. Ja si osobne myslím, že sa to podarilo. Pohľadom na displej máte informácie o aktuálnom režime, aktívnych pamäťových bankách, aktívnych staniciach a pod.

Veľkou príjemnou zmenou je voľba napájanie. Skoro sa mi chce povedať "KONEČNE" niekoho napadlo vyradiť to nezmyselné napájanie 6V, ktoré bolo príčinou nejedného nefunkčného skenera. Problém bol vyriešený elegentní a to použitím bežného Mini-USB konektoru, ktorý slúži ako pre napájanie prijímača a nabíjanie akumulátorov, ale aj pre komunikáciu s počítačom. V teréne vám teda stačí akákoľvek vhodne dimenzovaná nabíjačka na mobilný telefón s bežným USB výstupom a máte napájanie skenera vyriešené.

Ovládacie tlačidlá sú štandardné gumová, čo sa mi osobne veľmi nepáči, pripadá mi, že bude veľký problém v ich životnosti. Plastové tlačidlá v minulých verziách bola za bežného používania takmer nezničiteľná.

U mobilných skenerov typu BCD536HP sa pamäťová karta vkladá do predného panelu, pri ručných verzií (vrátane tejto európskej) sa pamäťová karta vkladá pod batérie do slotu podobné ako u starších mobilných telefónov. Prijímač podporuje karty Micro SDHC do veľkosti 16 (podľa diskusných fór až 32 GB).

Oproti starším modelom je 3600ka vybavená aspoň základným krytím externých konektorov pre pripojenie napájania (mini USB) a pripojenie externého GPS prijímača (seriová linka) konektor prevzatý z predchádzajúcich typov prijímačov. Horný konektor na slúchadlá bohužiaľ žiadne krytie nemá, hoci práve ten by mal mať krytie predovšetkým.

displej
Ako už som uviedol, UBCD36000 má rovnako ako americká verzia najväčší displej z ručných skenerov vôbec. Ten je rozdelený do základných sekcií. V hornej časti displeja ste informovaní o aktuálnom čase a dátume. Ďalej je tu klasický malý S-meter, ak máte aktívnu druhú funkciu tlačidiel, tak malá ikonka "F" a ak stlačíte prvok DIAL (řechtačku), vidíte tu napätie batérie. Ak je batéria slabá, v pravom hornom rohu bliká malá ikonka batérie. Ak máte prijímač v režime prehľadávania uložených pamätí, slúži horná časť displeja pre prehľad aktívnych adresárov pamäťou (presnejšie ich číselné skratky) tak, ako ich poznáte z predchádzajúcich verzií skenerov UNIDEN. Drobný rozdiel je len v tom, že v základnom režime vidíte zoznam aktívnych adresárov pamäťou (Favorite List) a podpriečinkov (Systems). Stlačením FUNC sa objaví zoznam aktívnych skupín (Groups) a oddelenie (departments) pamätí tam, kde sa momentálne prijímač nachádza resp. ktoré sa momentálne skenujú.

Prostredná časť obrazovky sa mení podľa aktuálneho režimu prijímača. Ak je skener v režime manuálneho ladenia (VFO režim) teda QUICK SEARCH, v strednej časti displeja vidíte veľkým fontom napísanú informáciu o aktuálnom kmitočtu a druhu prevádzky. V dolnej polovici obrazovky vidíte rozsah kmitočtov (celý prijímač) a krok. V dolnej časti obrazovky vidíte informácie o tom, či je aktívny "Broadcast screen" (vynechanie užívateľom definovaných nežiaducich rozsahov) a poznámka, ako spustiť prehľadávanie pamäťou. Ak ste v režime CUSTOM SEARCH, teda prehľadávanie vami definovaných rozsahov, vidíte navyše v hornej časti číslo rozsahu a jeho názov. V dolnej časti samozrejme definovaný rozsah a krok.

Ak je prijímač v režime skenovania uložených pamätí, je stredná časť obrazovky rozdelená na tri sekcie oddelená opticky linkou. V hornej časti vidíte malý názov pamäťového súboru (Favorite List) a veľký písmom názov aktuálnej podzložky (System). V strednej časti vidíte veľký názov skupiny pamäťou (Groups) a pod druhou linkou v dolnej časti svieti veľký názov pamäte a pod ním malým písmom kmitočet. Pod kmitočtom je "dobastlený" zbytočný názov typu služby. V spodnej dipleja je používateľ navyše informovaný o číselnom označení pamäti (bohužiaľ aj keď žiadny "Number Tag" nie je nadefinovaný), aktvním attenuátoru, alebo aktívnym vynechávaním pamäte (avoid). Na displeji ste teda informovaní neustále o celom stave prijímača a o aktuálne prehľadávaných frekvenciách alebo pamätiach. Áno uznávam, niektoré informácie by mohli byť zobrazené väčším fontom, takže ľudia s horším zrakom budú mať trochu problém niektoré informácie prečítať, ale väčšina dôležitých nápisov a informácií je zobrazená širokým fontom a dobre čitateľným aj na diaľku.

Oproti starším verziám skenerov UNIDEN je tu k dispozícii podsvietenia Modena vyblitá bielou farbou, ktorú bohužiaľ dnes dávajú výrobcovia, ktorí používajú monochromatické displeje všade, takže to nie je vlastne chybou, ale vlastností. Na druhú stranu sa v nastavovacom menu objavilo niekoľko položiek týkajúce sa nastavenia displeja a väčšina z nich je veľmi praktická (predovšetkým možnosť kombinovať aktivácie podsvietenia). Užívateľsky farebné upozorňovanie na záujmový kmitočet alebo funkciu Close Call v praxi znamená, že definujete farbu jednej malej ledky kúsok pod klávesnicou. Myslím, že v aute by ste také optické upozornenie určite bez problémov prehliadli.

softvér
Pre UNIDEN UBCD3600XLT v súčasnosti existujú dva ovládacie softvéry. Je to originálny Sentinel (POZOR !!! IDE O upravená verzia - "SENTINEL 3600" nie originál pre americkú verziu prijímača) a potom komerčný softvér ARC536, ktorý vie ovládať oba typy prijímačov, ako americký, tak európsky. Ak máte licenciu na americkú verziu, bude vám fungovať aj európska. Obidva programy nie sú ideálnou kombináciou, každý z nich má svoje klady aj zápory. Všeobecne sa ale dá povedať, že pomocou programu ARC krásne prehľadne naprogramujete pamäti, budete prijímač elegantne "live" ovládať, ale pomocou programu Sentinel môžete nastaviť personalizáciu prijímača tj. Od uvítania cez frekvenčné rozsahy po farbu blikajúce ledky.

Veľkou výhodou tohto prijímača je pripojenie k počítaču realizované pomocou klasického mini USB kábla, takže nie je potrebné kupovať akékoľvek ďalšie doplnky. Ak prijímač pripojíte k počítaču, rovno sa vás opýta, či ho chcete ovládať, tzn. Aktivujete interný USB / RS232 prevodník a môžete ho na diaľku riadiť. Druhý variant je, že v prijímači chcete spravovať pamäte a tým prepnete zariadenie do režimu "externá pamäť" a pristupujete k nemu ako k pripojené USB flash pamäte. Toto prináša jednu výhodu. Pre to, aby ste spravovali pamäti, nemusíte mať prijímač vôbec v ruke. Stačí vám v podstate akákoľvek micro SD karta a čítačka. Kartu v programe Sentinel naformátujete a potom všetko na ňu ukladáte, ako by bol prijímač pripojený. V prípade ručného skenera to nie je tak elegantná ako mobilných skenerov, pretože výmena karty znamená najprv vybratie akumulátorov, ale v praxi je možné pripraviť napríklad dve identické pamäťové karty a ak jednu napríklad zaplníte nahrávkami, možno elegantný výmenou karty pokračovať ďalej.

Čo sa pamäťou všeobecne týka, pretože majú súbory len pár desiatok kB, je počet pamätí a pamäťových kombináciou de facto neobmedzená. Užívateľ môže priamo v menu prijímača voliť, ktoré pamäťová súbory sa majú nahrávať do prijímača. Ak 3600ka pamäte nepoužíva (je po zapnutí v režime VFO teda Quick Search), pamäte sa do prijímača nenahrávajú. K nahranie pamätí dôjde až po tom, čo aktivujete prehľadávanie pamäťou (SCAN režim).

UBCD3600XLT disponuje rovnako ako americkej modely možnosťou deliť pamäti podľa služieb. To je výhodné ak máte napríklad letecké frekvencie obsiahnuté v rôznych adresároch alebo podpriečinkoch. Jednoduchou aktiváciou príslušné služby možno urobiť rýchly filter pamäťou naprieč aktívnymi súbory s pamäťami. Druh služby sa programuje vždy u konkrétnej pamäti alebo v prípade prevádzky DMR alebo APCO25 hovorové skupiny. Prideliť druh služby môžete ako editáciou pamäte v prijímači, tak v PC.

Rovnako ako predchádzajúce verzie skenerov UNIDEN a americkej verzie radu HP, je aj európska 3600ka vybavená možnosťou pripojiť externý GPS prijímač. Ten má svoj vlastný konektor na boku skenera a rovnako ako u ostatných verzií i tu stačí dvojdrátové zapojenia (GND a DATA). Rýchlosť komunikácie a nastavenie jednotiek je k dispozícii priamo v menu nastavenia prijímača. Ovládací PC softvér umožňuje definovať opäť rozsah pôsobnosti daného súboru pamäťou či Systému, Skupiny alebo Departmentu. Súradnice možno samozrejme priradiť aj definovaným DMR či P25 sieťam. Možno v budúcich verziách prijímačov UNIDEN bude už GPS integrovaný, tu je to však stále na užívateľovi, či k nemu GPS pripojí. Podľa môjho názoru pre ručný skener je GPS skening bez integrovaného GPS prijímača k ničomu. Z interných batérií ho napájať nemožno a ťahať sebou v batohu ďalšie zariadenia pripojené na kábli je v dnešnej dobe možno zaujímavé do auta, ale do terénu nepoužiteľné.

ovládanie
To je oriešok všetkých moderných radov skenerov značky UNIDEN. Na túto tému bolo už napísaných mnoho článkov ako v diskusných fórach, zúfalých rád a vysvetľujúcich návodov. Ak ste ovládanie minulých verzií prijímačov UNIDEN nezvládli, rovno hovorím, na 3600ku zabudnite a kúpte si radšej treba AOR ARD300, ušetríte veľa času a nervov. Pre toho, kto sa však ovládaním skenerov UNIDEN (predovšetkým predposledného radu) úspešne prehrýzol sa objavujú ďalšie možnosti ďalej kombinovať radenia pamäťou, pretože sa tu objavuje ďalšiu úroveň ich skladby. Pri zmene parametrov prijímača je veľkým pomocníkom veľký displej, na ktorom je veľmi prehľadné menu prijímača (našťastie väčšina názvov funkcií zostala rovnaká). Veľký displej napokon prináša aj ďalšiu výhodu a tou je neobmedzená veľkosť názvu pamätí (skupín, podpriečinkov, zoznamov) - obmedzená je myslím na 255 znakov.

Ohromnú výhodou proti všetkým ostatným radám prijímačov UNIDEN je možnosť nahrávania všetkého čo prijímač "začuje" a to nielen zvuk, ale súčasne sa ukladajú všetky informácie z obrazovky tj. Kmitočet. modulácia, ak je použitý CTCSS / DCS dekodér, tak i kód. Pri prehrávaní teda vidíte všetky informácie opäť na obrazovke, ako by relácie prebiehala naživo. Funkcia nahrávania môže byť využitá v troch základných variantoch.

Nahrávanie zvuku živého prevádzky a možnosť okamžitej prehranie posledných relácií (pri televízii a videá to zodpovedá funkcii "time shift"), keď nestihnete vypočuť poslednú reláciu alebo relácie, môžete si ich jednodých stlačením tlačidla prehrať. Ďalšou možnosťou je trvalé nahrávania všetkého prevádzky bez ohľadu na to, či je prijímač v režime prehľadávania pamäťou alebo pásma - teda funkcie diktafónu. Zvuk sa samozrejme nahráva len pokiaľ je otvorená šumová brána. Nahrávajú sa tak relácie do samostatných súborov oddelených zmenou kmitočtu. Prijímač automaticky vytvorí na pamäťovej karte adresáre s dátumom a časom, do nich nahráva 100 nahrávok a potom vytvorí ďalší adresár. Nie je to teda jeden kontajner, ale možno si jednotlivé relácie alebo prevádzku na Definovať kmitočte bez problémov skopírovať do počítača a podľa ľubovôle upraviť alebo uložiť. Ak sledujete prevádzku na málo aktívnych frekvenciách, stačí nechať prijímač točiť na týchto frekvenciách so zapnutým nahrávaním a zachytíte nielen prevádzku, ale aj všetky informácie súvisiace a to aj v prípade, že je na kmitočte prevádzku DMR (pozri kapitolu DMR).

Tretím režimom nahrávania je špeciálna funkcia nazvaná DISCOVERY. Ide o kompletne prerobenú funkciu "Search and Store" z predchádzajúcich modelov skenerov UNIDEN. Táto funkcia pôvodne slúžila pre hľadanie staníc v definovaných rozsahoch a ich ukladanie do pamäte (niečo ako funkcia "autostore" u prijímačov ICOM). Funkcia DISCOVERY túto funkciu dopĺňa tak, že nájdené frekvencie sú nielen ukladané, ale aj priamo nahrávané a "katalogován". V originálnom softvéri SENTINEL potom môžete skúmať uloženú tabuľku frekvencií a prevádzky na nich. DISCOVERY je funkcia, ktorá nielen vyžaduje pomerne presne definované podmienky pre skúmanie pásma (ako krátke relácie sa majú vynechávať, ako dlho sa má nahrávať jedna relácia, ako dlhý má byť celý záznam, či sa má kontrolovať záznam s uloženou databázou kmitočtov a pod.), ale je predovšetkým určená pre dlhšie skúmanie pásma (i rádoch dní) a jej neskoršie vyhodnotenie. Je to teda ideálne funkcie pre prehľadávanie pásma s veľmi malým alebo nárazovým prevádzkou.

V tejto časti opisu ovládanie nemôžem vynechať dôležitú časť s názvom "Quick Key" (QK) a "Number Tag" (NT). Moderné prijímača UNIDEN umožňujú pomocou číselných skratiek rýchle ovládanie prijímača. Počas skenovania uložených pamätí možno klávesnicou rýchlo prepínať medzi aktívnymi skupinami pamäťou. Táto funkcia je veľkým pomocníkom, ale na druhú stranu je to vec, ktorá robí poslucháčom najväčšie problémy. Kameň úrazu je v tom, že je potrebné u ovládanie prijímača pomocou QK alebo NT neustále premýšľať tj. Uvedomiť si, čo vlastne čím aktivujete a blokujete. Systém číselných skratiek bol celkom prehľadný u základnej rady prijímačov UNIDEN, kde ste číslom aktivovali príslušný zoznam pamätí. Prijímače UNIDEN novších radov už kombinujú u pamätí niekoľko aktivačných a filtračných funkcií. Jednak tu máte číselné skratky (QK) v 4 (!) Úrovniach, potom tu máte priamo čísla, ktorými si volíte konkrétny adresár, zložku alebo pamäť (NT) bez ohľadu na to, v akom súbore pamätí sa momentálne nachádzate. Ďalším stupňom filtrácie pamäťou je už zmieňované určenie typu služby.

Systém klávesových skratiek umožňuje vytvárať logické hierarchie pamäťou, navyše v prípade UBCD3600 sa môže jednať o veľmi rozsiahle databázy frekvencií, pretože máte k dispozícii 4 úrovne. V pamäti teda môžete mať hierarchicky rozdelené kanály napríklad takto:

Hierarchia pamätí UBCD3600
FAVORITE LIST SYSTEM GROUP DEPARTMENT PAMÄŤ
PROFI PÁSMO ČR LIBERECKÝ KRAJ OKRES LIBEREC taxislužby taxi LBC 1
taxi LBC 2
taxi LBC 3
DOPRAVNÉ PODNIK dp LBC 1
dp LBC 2
dp LBC 3
OKRES JABLONEC taxislužby taxi JBC 1
taxi JBC 2
taxi JBC 3
DOPRAVNÉ PODNIK dp JBC 1
dp JBC 2
dp JBC 3
Ústecký kraj okres LOUNY taxislužby taxi LN 1
taxi LN 2
taxi LN 3
DOPRAVNÉ PODNIK dp LN
Pokiaľ každej úrovni pridelíte číslo QK, môžete veľmi rýchlo aktivovať alebo deaktivovať skenovanie určitej sekcie pamäťou. Znamená to, že je potrebné samozrejme už pri programovaní mať rozmyslenie hierarchiu pamätí. Pomocníkom pri programovaní môže byť samotný názov sekcie. Pokiaľ do názvu pamätí vložíte aj aktivačný kód (zvolíte napríklad názov "10. Libereckom kraji"), budete vždy vedieť, že túto pamäťovú zložku aktivujete číslom 10 a to ako počas skenovania, tak pri prechádzaní pamätí.

Ovládanie prijímača je prispôsobené hierarchiu pamäte. Pod numerickou klávesnicou máte k dipozícii tri svetlá funkčné tlačidlá, ktorými môžete jednoducho buď zablokovať pamäťovú sekciu (stlačením príslušného tlačidla sa objaví pod názvom sekcie "HOLD" a budete skenovať len pamäti v zablokovanej sekcii) alebo pomocou řechtačky prepínať celej sekcie naprieč pamäťovými súbory, nemusíte tak prechádzať stovky pamätí v adresároch, ktoré vás nezaujímajú. Blokácia pamätí pomocou funkčných tlačidiel je možné aj ľubovoľne kombinovať - ​​napríklad aktívne HOLD na SYSTEM a DEPARTMENT súčasne.

Monitoring prevádzky DMR
UNIDEN BCD3600XLT je rovnako ako americkej verzie skenerov triedy Home Patrol 2 vybavená možnosťou dekódovanie DMR (Digital Mobile Radio) len s tým rozdielom, že sa táto možnosť musí v americkej verzii prikúpiť ako licencie resp. ako alternatívny firmware, zatiaľ čo európska verzia má túto funkciu už v základe. Jedná sa teda o oficiálne prvý ručný skener, ktorý má možnosť sledovať DMR siete už od výrobcu. Siete DMR je možné sledovať už pomocou prijímača od firmy AOR s označením DV-1 alebo pomocou doplnku od rovnakej značky ARD300. Tieto zariadenia však slúži len ako D / A prevodník tj. Detegujú sa digitálne hovorové rámca, v prípade, že sú korektne dekódované, sú dáta posielané do vokodéru a dekódované do analógovej podoby. UBCD3600XLT je v tomto smere oveľa ďalej. Digitálna prevádzka DMR je možné sledovať v troch režimoch.

VFO "Hlúpy" režim. Keďže sa DMR detekuje na DSP, ktoré spracováva posledný medzifrekvencii, je úplne jedno aký máte nastavený druh prevádzky, ak prijímač korektne zdetekuje DMR signál na frekvencii, automaticky sa prepína do DMR režimu (aj keby bola nevhodne nastavená treba AM modulácie) a automaticky vám na displeji, ak to kvalita signálu dovolí, zobrazia všetky informácie o prebiehajúcom hovore. Tj. U (Unit ID), TG (Talk Group), SLOT (číslo slotu, pokiaľ sa jedná o prevádzku na prevádzačov) a samozrejme Color kód. Ide teda o režim, kedy poslucháč "náhodou" naladí DMR prevádzku na neznámom kmitočtu. Prijímač vie naviac detekovať o aký druh DMR prevádzky sa jedná, či sa jedná o klasické DMR voice, alebo DATA, vie určiť, či sa jedná CAPACITY + režim, alebo v pripade siete Hytera TIER III. V Pravom dolnom rohu môžete teda vidieť druh DMR prevádzky.

Obrovskou výhodou prijímača je možnosť kompletná rekonštrukcia siete. V praxi to znamená, že si môžete kompletne celú DMR sieť v podstate naprogramovať do pamäte prijímača a ten sa potom bude správať ako stanica v sieti, tj. Môžete si nielen filtrovať hovory, ale všetko si kompletne pomenovať. K tomu slúžia dva režimy (v podstate adekvátnej režimom v analógových trunkových sieťach) tj. Režim ID SCAN a ID SEARCH. V prvom prípade sa skener chová ako stanica tj. Čo nie je uložené v pamäti ignoruje. V druhom prípade, ak sa na prevádzači objaví nová skupina alebo stanice, nielen, že vidíte na displeji, že túto skupinu alebo ID nemáte v pamäti, ale stlačením klávesy "E", vás prijímač vyzve na uloženie (prípadne aj pomenovanie) nového identifikantu k príslušnej sieti. Rovnako ako u analógových trunkových sietí, aj tu môžete vytvárať viacfrekvenčnej siete, ktoré môžu, ale nemusia mať rovnako definovanej skupiny a ID užívateľov. Obrovskou výhodou proti profesionálnym staniciam, je separátny definovatelnost ID užívateľov. V praxi to znamená, že stanica s číslom 1 sa môže vymenovať v jednej sieti "základňa" a v druhej sieti "vozidlo" a podľa toho, kde sa táto stanica objavuje (na ktoré definované sieti), sa na displeji mení názov stanice aj keď ide o rovnaké číslo. Skrátka môžete tu DMR siete rozbrat na prvočinitele. Ak chcete sledovať napríklad rádioamatérske DMR prevádzača, môžete si tu presne nadefinovať úplne všetko od zoznamu prevádzačov, cez zoznam skupín príslušných k nim až po zoznam volaček a mien rádioamatérov, ktorí tieto prevádzača používajú.
Tretí režim je už spomínaný trunkový DMR režim (CAPACITY + a TIER III.), Tj. Ak sieť vysiela dátový kanál, na ktorom rotujú informácie i prebiehajúcich skupinách. Tie môžu meniť ako kmitočet, tak i časový slot, podľa aktuálneho zaťaženia siete. Prijímač by mal byť schopný tieto siete analyzovať, sledovať definovanej skupiny podľa informácií z dátového kanálu. Slovo "BY" tu nie je náhodou. Túto funkciu nemám ešte vyskúšanú, takže ju budem do tohto článku až dopĺňať po praktických testoch. Súčasne by na tento druh prevádzky mala aplikovať funkcie analýzy, ale to opäť bude predmetom ďalšieho skúmania.
praktický príjem
Ako už bolo povedané, jedná sa o klasickú radu prijímačov UNIDEN, to znamená, že je to prijímač určený primárne pre sledovanie miestnych alebo blízkych služieb. Pokiaľ chcete skener pripojiť k väčšej anténe, je nutné tomu upraviť vstupnú úroveň signálu. V praxi je teda vhodné použiť jednak nízkošumový predzosilňovač u antény (nemusí byť príliš ziskový), kvôli nie príliš vysokej citlivosti vstupnej časti prijímača a tiež filter (y) proti miestnemu rušeniu typu LTE, CDMA, PEGAS pod. Táto časť je silne individuálna podľa príjmových podmienok . Všeobecne je však vhodné vždy použiť dolný priepust pod 470 MHz a zádrž na CCIR pásmo (VKV rozhlas). Ak máte v okolí niektorá špeciálnej rušenia typu CDMA, PEGAS, ufóna pod., Je nutné použiť aj filter pre potlačenie rušenia z týchto sietí. Pokiaľ ale všeobecne nájdete vhodný bod, kedy prijímač počúva aj relatívne slabé stanice a je minimálne rušený nežiaducimi sieťami, môžete z neho urobiť veľmi efektívny nástroj na monitorovanie prevádzky. Jednak je tu veľmi podarená funkcie inteligentného nahrávania na pamäťovú kartu (8GB karta vám vystačí na nahrávanie cca 2 mesiacov celodenného prevádzky) a alebo je možné použiť aj funkciu DISCOVERY pre vyhľadávanie frekvencií s veľmi slabým prevádzkou. Aj keď by som tu bol veľmi opatrný, keďže je táto funkcia trochu zložitejšie na optimálne nastavenie.

Čo sa týka praktického príjmu DMR, tak tu platí niekoľko základných pravidiel:

Prijímač vyhodnocuje DMR automaticky, táto funkcia sa nedá vypnúť ani zmenou druhu prevádzky.
Pre korektné dekódovanie DMR prevádzky je nutné, aby bol signál neskreslený, mobilné prevádzka nie je na závadu, ak nie je signál na hranici počuteľnosti, pulzný rušenia z motora automobilu je však problém.

Je možné dekódovať ako skupinové, tak individuálny hovor (na displeji zobrazuje prijímača "i" u RID staníc).
Je možné dekódovať direktné DMR prevádzku, ale signál musí byť dostatočne silný a stabilný.
Je možné kombinovať v jednom pamäťovom FAVORITE LISTu analógové a digitálne kanály.
Automatické podsvietenie displeja a klávesov je možné aktivovať aj pri príjme DMR signálov.
Simplexná DMR prevádzka NIE JE možné detekovať pomocou funkcie CLOSE CALL


Ručný skener UNIDEN UBCD3600XLT ma po mnohých stránkach veľmi príjemne prekvapil. Jednak svoju použiteľnosťou v teréne. V Praxi teda nie je problém sledovať na cestách ako analógové siete (vrátane využitia všetkých štandardných funkcií ako je instantná dekodér CTCSS / DCS, funkcia CLOSE CALL, alebo zameriavací funkcia RF plotter), tak DMR digitálne prevádzku. Pri vhodnom nastavení sústavy je možné aj pri pripojení na externú anténu. Zrozumiteľnosť DMR prevádzky je na výbornej úrovni, dokonca by som ho neváhal porovnať s profesionálnou stanicou. Spotreba prijímača na batérie nie je závratná, takže ak máte dve sady akumulátorov, typu ENELOOP, určite vás na celodenných cestách nezastihne nefunkčné prijímač.

Skvelá je možnosť napájania štandardným miniUSB konektorom, takže ho v dnešnej dobe môžete napájať úplne všade, ako v aute, tak z akéhokoľvek laptopu. Obstarávacia cena tohto prijímača ho radia do vyššej triedy, ale nie je to závratná suma a vzhľadom k úžitkovej hodnote prijímača, je viac než adekvátne.

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia pre tento tovar.

Prihlásiť sa or vytvoriť konto